تبلیغات
هدهد خوش خبر - اوصاف ماه رمضان از زبان پیامبر(ص)
هدهد خوش خبر
مژده ای دل ک دگر باد صبا باز آمد هدهد خوش خبر از طرف سبا باز آمد
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM

اوصاف ماه رمضان از زبان پیامبر(ص)

خبرگزاری تسنیم: آخرین روزهای ماه شعبان بود که پیامبر خدا امتش را جمع کرد تا به آنها بشارتی بدهد. بشارت به فرارسیدن موسمی که حضرتش آنرا موسم «ضیافت‎الله» و هنگامه «میهمانی خدا» نامید. 

ماه خدا به سوی شما روی آورده‎ است، با برکت و رحمت و مغفرت، ماهی که برترین ماه‎ها و روزهایش برترین روزها و شب‎هایش برترین شب‎هاست. نفس‎های شما در آن ماه تسبیح است و خواب شما در آن ماه عبادت است..پس شقی آن کسی است که از غفران الهی در این ماه محروم بماند... در این ماه شیطان در غل و زنجیر است، پس از خدا بخواهید که بر شما مسلط نشود.

 

ماه رمضان
اوصاف ماه رمضان از زبان پیامبر(ص)

خبرگزاری تسنیم: آخرین روزهای ماه شعبان بود که پیامبر خدا امتش را جمع کرد تا به آنها بشارتی بدهد. بشارت به فرارسیدن موسمی که حضرتش آنرا موسم «ضیافت‎الله» و هنگامه «میهمانی خدا» نامید. 

ماه خدا به سوی شما روی آورده‎ است، با برکت و رحمت و مغفرت، ماهی که برترین ماه‎ها و روزهایش برترین روزها و شب‎هایش برترین شب‎هاست. نفس‎های شما در آن ماه تسبیح است و خواب شما در آن ماه عبادت است..پس شقی آن کسی است که از غفران الهی در این ماه محروم بماند... در این ماه شیطان در غل و زنجیر است، پس از خدا بخواهید که بر شما مسلط نشود.  

و امیر المومنین علیه السلام در این زمان از پیامبر خدا پرسید که برترین اعمال در این ماه چیست؟ و پاسخ شنید که برترین اعمال در این ماه ورع و خودداری از محارم الهی و گناهان است. پس پیامبر شروع کرد به گریستن، علی علیه السلام پرسید که ای پیامبر خدا چه چیز شما را به گریستن وادار کرد؟ و پیامبر فرمود: گریه می‎کنم برای آن چه در این ماه به تو می‎رسد. گویا تو را می‎بینم که برای پروردگارت نماز می‎گزاری. و برخواسته است شقی‎ترینِ اوّلین و آخرین جفت پی کننده ناقه ثمود و بر فرقت ضربتی زده است که با آن ریش تو خضاب شده است. پس، من عرض کردم: این در سلامت دین من است. فرمود: در سلامت دین تو است!

 در ماه رحمت و میهمانی خدا، رجانیوز متن کامل و ترجمه خطبه زیبای شعبانیه را تقدیم می‎کند. این خطبه شریفه در صفحه 157 از جلد 96 کتاب شریف بحارالانوار و همچنین صفحه 295 جلد اول عیون أخبار الرضا قابل دسترسی است.

حضرت امام رضا ‎علیه السّلام‎ از پدران بزرگوارش از حضرت امیرالمؤمنین ‎علیه السّلام‎ روایت کرده است که فرمود: پیغمبر اکرم ‎صلّی‎الله علیه وآله وسلّم روزی برای ما خطبه خواند و فرمود:

ای مردم! به درستی که ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش به شما رو کرده است. ماهی که نزد خدا بهترین ماه‎ها، روزهایش بهترین روزها، شب‎هایش بهترین شب‌ها و ساعاتش بهترین ساعات است. ماهی که در آن به ضیافت خدا خوانده و از اهل کرامت خدا قرار داده شده‎اید. نفس‎های شما در آن ثواب تسبیح دارد و خواب شما در آن عبادت و عمل شما در آن مقبول و دعای شما در آن مستجاب است؛ پس با نیّت‎های راست و دل‎های پاک، از خدا درخواست کنید که شما را برای روزه و تلاوت قرآن توفیق دهد. به درستی که شقی و بد عاقبت، کسی است که از آمرزش خدا در این ماه بزرگ محروم شود و به گرسنگی و تشنگی خود در این ماه، گرسنگی و تشنگی روز قیامت را یاد کنید. و بر فقیران و مسکینان خود صدقه بدهید، سالمندان را احترام نمایید، بر صغار و خُردسالان رحم کنید؛ و صله ارحام نمایید و زبان‎های خود را [از آن چه نباید گفت] و چشم‎های خود را از آن چه نباید به آن نگاه کرد، نگاه دارید؛ و گوش‎های خود را از آن چه نباید شنید حفظ کنید، و با یتیمان مردم مهربانی کنید، تا با یتیمان شما مهربانی شود، و از گناهان خود به سوی خدا توبه و بازگشت نمایید و دست‎های خود را در اوقات نماز به دعا بلند کنید که آن هنگام بهترین ساعت‎ها است.

 خدا به رحمت به سوی بندگانش نظر می‎فرماید و هرگاه ایشان با او مناجات نمایند، جواب می‎فرماید و هرگاه او را ندا کنند، لبیک می‎گوید و هرگاه او را بخوانند، مستجاب میکند.

ای مردم! به درستی که جان‎های شما در گرو عمل‎های شما است؛ پس با استغفار، از گرو بیرون آورید، و پشت‎های شما از گناهانتان سنگین است. پس به طول دادن سجود، آن را سبک سازید. و بدانید که خدا به عزّت خود سوگند یاد کرده است که نمازگذاران و سجده کنندگان را عذاب نکند و آن‎ها را به آتش جهنّم در روز قیامت نترساند.

ای مردم! هر کس از شما مؤمن روزه‎داری را در این ماه افطار دهد، برای او نزد خدا ثواب یک بنده آزاد کردن و آمرزش گناهان گذشته خواهد بود. پس گفته شد: یا رسول‎الله! همه ما قدرت بر آن نداریم؛ فرمود: با افطار دادن به روزه‎دار اگر چه به نصف دانه خرما باشد‎ـ از آتش بپرهیزید. اگر چه به شربتی آب باشد.

ای مردم! هر کس از شما خلق خود را در این ماه نیکو سازد، گذشتن از صراط در روزی که قدم‎ها بر آن بلغزد، برای او است.

ای مردم! کسی که در این ماه خدمت غلام و کنیز خود را سبک گرداند، خدا در قیامت حساب او را آسان سازد. و هر کس در این ماه شرّ خود را باز دارد، خدا خشم خود را از او در روز قیامت باز دارد. و کسی که یتیمی را در این ماه گرامی بدارد، خدا او را در روز قیامت گرامی دارد.

 و کسی که در این ماه با خویشاوند خود صله نماید، خدا او را در قیامت به رحمت خود وصل کند.

 و کسی که در این ماه قطع رحم کند، خدا در روز قیامت رحمت خود را از او قطع فرماید. و هر کس در این ماه نماز مستحبّی به جای آورد، برای او برائت از آتش نوشته می‎شود. و کسی که نماز واجب به جای آورد، مثل کسی است که در ماه‎های دیگر هفتاد نماز واجب به جا آورد.

 و کسی که در این ماه بسیار بر من صلوات بفرستد، خدا در روزی که میزان‎ها سبک باشد، میزان او را سنگین سازد. و هر کس در این ماه تلاوت آیه‎ای از قرآن کند، ثواب ختم قرآن در ماه‎های دیگر را دارد.

ای مردم! درهای بهشت در این ماه گشوده است؛ از خدا بخواهید که [این درها را] به روی شما نبندد و درهای آتش، بسته است؛ از پروردگار خود بخواهید که آن‎ها را به روی شما باز نگرداند. و شیاطین دربند هستند؛ از خدا درخواست کنید که آن‎ها را بر شما مسلّط نسازد.

امیرالمؤمنین ‎علیه السّلام فرمود: پس من برخاستم و عرض کردم: یا رسول‎الله! بهترین اعمال در این ماه چیست؟ فرمود: یا اباالحسن! فاضل‎ترین اعمال در این ماه پارسایی است از آن چه خدا حرام کرده است.

سپس رسول خدا ‎صلّی‎الله علیه وآله وسلّم گریست. عرض کردم: یا رسول الله! چه چیز شما را به گریه درآورد؟ فرمود: گریه می‎کنم برای آن چه در این ماه به تو می‎رسد. گویا تو را می‎بینم که برای پروردگارت نماز می‎گزاری. و برخواسته است شقی‎ترینِ اوّلین و آخرین جفت پی کننده ناقه ثمود و بر فرقت ضربتی زده است که با آن ریش تو خضاب شده است. پس، من عرض کردم: این در سلامت دین من است. فرمود: در سلامت دین تو است! سپس فرمود: یا علی! هر کس تو را بکشد، مرا کشته و هر کس تو را دشمن بدارد، مرا دشمن داشته؛ برای این که تو از من، مثل جان منی و طینت تو از طینت من است و تو وصی من و خلیفه من بر امّتم هستی!


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 10 تیر 1393 :: نویسنده : هدهد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : هدهد
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

فال روزانه
Online User


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

ای کلک2 بدو بیا